Staff

Members of Staff from September 2021

Mrs Joy Wood Headteacher
Mr Neil Gunstone Deputy Headteacher
Maths Leader
Mrs Natalie Mitchell (Maternity) Assistant Headteacher
Examinations Officer (SATS)
Mrs Catherine Berry Assistant Headteacher
Upper Key Stage 2 Leader

Unit A – Early Years

Mrs Sarah Thornton Nursery Class Teacher
Mr Byron Davies Reception Class Teacher Early Years Leader
Miss Jodie Blackwell (Maternity) Reception Class Teacher
Mrs Katie Marsh Reception Class Teacher (P/T) PSHE Leader
Mrs Angela Lodge-Osborne Reception Class Teacher (P/T)

Unit B – Key Stage 1

Mrs Alison Baraniak Y1 Teacher
Mrs Gabi Matthews Y1 Teacher Drama Leader
Mr Joe Parker Y2 Teacher Key Stage 1 Leader
Teacher Governor
Mrs Claire Lower Y2 Teacher Science Leader EYFS/KS1

Unit C – Lower Key Stage 2

Mrs Moira Cochrane Y3 Teacher (P/T) Computing & E-Safety Leader
Mrs Kath Dunne Y3 Teacher (P/T) Science Leader KS2
Mrs Natalie M’Itwamwari Y3 Teacher School Newsletter
Mrs Emma Hillier Y4 Teacher Lower KS2 Leader
Mr Barry Light Y4 Teacher School Council Leader
Music Leader

Unit D – Upper Key Stage 2

Mrs Gemma Illingworth Y5 Teacher D&T Leader
Miss Rebecca Halliwell Y5 Teacher
Miss Lucy Jones Y6 Teacher (P/T) English Leader
Mrs Victoria O’Dell Y6 Teacher SENCO/INCO
Looked After Children & Young Carers Coordinator
Mrs Catherine Berry Year 6 Teacher Upper KS2 Leader
Y6 Transition Leader

Special Educational Needs Co-ordinator

Mrs Victoria O’Dell Y6 Teacher SENCO/INCO

Early Years Practitioners

Mrs Joanne Holmes Early Years Practitioner
Mrs Samantha Brame Early Years Practitioner

Higher Level Teaching Assistants

Mrs Susan Barnett – Parent Involvement Worker/Attendance Officer Miss Sarah Hanson
Mrs Lindsay Riley Mrs Lisa Sprakes – Team Leader/Attendance Officer
Mrs Lisa Woodhead  

Learning Support Assistants

Miss Sarah Binns  Mrs Geraldine Ellis Miss Jade Norfolk (Maternity)
Mrs Shirley Blackwell Mrs Lisa Frost Mrs Fauzia Bi
Mrs Donna Lupton Mrs Debbie Homer Mrs Michelle Stainsby
Mrs Lisa Woodhead Mrs Gaynor Thompson Mrs Lynda Ward
Mrs Andrea Broome Mr Luc Barnett Mrs Jenna Burgess
Mrs Noreen Amin Mrs Natalie Upton

Office Staff

Miss Tracy McMahon Business & Operations Manager
Mrs Sam Ullah Office Manager/Pupil Administrator
Mrs Diane Parkinson Finance Assistant
Miss Zakiyya Khalifa Administrative Assistant

Premises Staff

Mr Andrew Smith Premises & Site Manager

Cleaners

Mrs June Brown  Mrs Mandy Shoesmith
Mrs Helen Tordoff Mrs Pauline Senior
Mrs Beverley Stupans Miss Tina Lacey
Miss Jayne Goodaire Miss Grace Walker
Miss Olivia Shaw  Mrs Tahira Khanim

Lunchtime Supervisors

Mrs Liz Firth Mrs Lisa Frost Mrs Michelle McKenna
Mrs Andrea Broome Miss Sarah Hanson Mrs Jenna Burgess
Mrs June Brown Miss Tina Lacey Miss Katie Henry
Mrs Yasmine Akhtar Mrs Rezwana Khan Mrs Pauline Senior
Mrs Beverley Stupans Miss Cloey Bailey Mrs Tahira Majid
Mrs Amanda Rhodes